poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Ustalanie celów metodą SMART.

Wyznaczane celów, niby nic trudnego i każdy potrafi powiedzieć/napisać " nie jem słodyczy". Jednak nie każdy ten cel zrealizuje. A dlaczego tak się dzieje? Naszym celem są marzenia lub rzeczy nierealistyczne. Dlatego przedstawię Ci sposób w jaki sposób powinieneś ustalać sobie cel tak by go zrealizować.
Na pewno nie raz słyszałeś o metodzie SMART. Jednak czy wiesz o co w niej chodzi. Jeśli nie, nie przejmuj się. Pomogę Ci wszystko zrozumieć.
Zaczniemy ogólnie czyli co znaczą poszczególne litery.
S - szczegółowy
M - mierzalny
A - atrakcyjny
R - realistyczny
T - terminowy

Każdy cel wyznaczamy z zgodnie z tymi punktami. Na przykład Twoim celem jest schudnięcie. Określ dokładnie ile chcesz schudnąć, dokładny plan działania (S). Musi to być coś co możesz zmierzyć czyli np. 5 kg lub 5 cm w pasie (M). Wyobraź sobie siebie jak już osiągniesz cel, jak się wtedy czujesz. Cel nie może być dla Ciebie nudny. Jeśli nie lubisz biegać a wolisz jazdę na rowerze, to jeździj na rowerze. Nie rób nic co dla ciebie nie atrakcyjne tylko robią to wszyscy i jest modne (A). Twój cel powinien być realny czyli np. schudnę 2 kg w miesiąc. Możesz to oczywiście trochę zawyżyć (ale bez przesady 10 kg) tak by mieć satysfakcje przy jego osiągnięciu (R). A na koniec ustal datę, w którym cel będzie osiągnięty (T).
Tyle z teorii. Teraz kilka przykładów:

  • Będę oszczędzać. - Każde miesiąca odłożę 100 zł, tak by po roku mieć 1200 zł i kupię swój wymarzony smartphone.  
  • Schudnę. - Od jutra codziennie rano będę biegać 10 km i w następne wakacje założę spodnie, które nosiłam przed ciążą.
  • Rzucę palenie. - Od dzisiaj nie palę papierosów oraz zaczynam brać "tabletki dla palaczy". Dzięki temu będę bardziej zdrowy, a zaoszczędzone pieniądze dołożę do zakupu nowego samochodu w marcu następnego roku. 
 Dzięki metodzie SMART ustalisz swój cel dokładnie i jeśli będziesz się trzymać jego założeń na pewno go zrealizujesz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Moda Uroda Lifestyle , Blogger